Pierwsze dni kotka w nowym domu

Jeszcze przed przyjazdem nowego domownika powinniśmy przygotować się na jego przyjęcie. Zapewnij kotkowi  bezpieczny dom, czyli:
1.Sprawdź czy nie ma w nim niebezpiecznych dla kota roślin,
2. Zwróć uwagę na okna uchylne (są bardzo niebezpieczne dla kota),
3. Osiatkuj balkon, jeżeli zamierzasz spędzać tam czas razem ze swoim kotem.

Podstawowe wyposażenie dla kociaka w przyjaznym domu:
1. Duża kuweta, łopatka do kuwety.
2. Drapak – zapewnia naturalną potrzebę kota na drapanie.
3. Miska na wodę (codziennie wymieniaj wodę i myj miseczkę), talerzyk na mokrą karmę,
4. Miejsca, gdzie może się ukryć jak potrzebuje ciszy i spokoju; półki, na które może sobie wskoczyć; legowiska na parapecie i innych miejscach.
5. Transporter.
6. Zabawki.

Gdy przywieziemy kotka do nowego domu, nie wyjmujmy go od razu z transportera. Można postawić transporter na podłodze, otworzyć  i obserwować kotka co zrobi. Pamiętajmy również, że poznanie wielu osób naraz może być dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Pozwólmy mu, aby  poznawał  osoby pojedynczo i dajmy mu dużo czasu na odpoczynek. Kocięta często boją się i uciekają, gdy ktoś zbliża się do nich zbyt szybko. Należy zachowywać się spokojnie, pohamować swój entuzjazm, nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie krzyczeć. Należy delikatnie obchodzić się z koteczkiem i dać mu czas na oswojenie z nową sytuacją.

W pierwszych dniach kota w domu najlepiej ograniczyć jego przestrzeń życiową do jednego pomieszczenia, ewentualnie do dwóch przylegających do siebie. Oczywiście w tych pomieszczeniach powinniśmy spędzać sporo czasu, aby kociak mógł się do nas przyzwyczajać.

Przez kilka dni kotek może być smutny i osowiały. Wszystko dla niego jest nowe. Nie należy na siłę wyciągać go zza kanapy przez pierwszy dzień albo dwa. Zwracajmy uwagę czy ubywa jedzenia w miskach oraz czy kot załatwia swoje potrzeby do kuwety. Kuwetę na początku dobrze jest trzymać w pomieszczeniu, w którym kotek śpi. Oczywiście są kociaki, które bardzo szybko aklimatyzują się w nowym domu, niektóre jednak  są nieśmiałe i potrzebują więcej czasu.

Kotki lubią jak przemawia się do nich ciepłym, spokojnym głosem. Smakołyki też mogą pomóc w przekonaniu malucha do siebie.

Ważne kocie sprawy:  Jeżeli kociaki zmieniają dom to przez minimum 6 tygodni powinny jeść tą samą karmę co w hodowli, dopiero po tym okresie można (oczywiście jeśli chcemy) wprowadzać nową. Koty bardzo przeżywają wszelkie zmiany i powinniśmy wprowadzać je bardzo powoli. Zmiany stresują kota, a stres może powodować obniżenie odporności. Nowe karmy trzeba wprowadzać powoli, żeby zapobiec biegunkom i innym rewelacjom jelitowym. Zaczynamy od mieszania karmy: 2/3 obecnej karmy plus 1/3 karma wprowadzana. Zawsze obserwujemy kotka w tym okresie i podczas sprzątania kuwet sprawdzamy jej zawartość.  Po min 10 dniach mieszamy karmy pół na pół, następnie po min 10 dniach zwiększamy ilość nowej karmy w podawanej „mieszance”. Wskazane jest, aby w tym okresie podawać naszemu koteczkowi dodatkowo probiotyk. 

Nie ubieramy kotkowi obroży z dzwoneczkiem. Nie psikamy kociaka wodą, aby go oduczyć czynności, która nam się nie podoba. 

Kota na siłę nie głaskamy, nie przytulamy, a więź z nim  budujemy przede wszystkim poprzez zabawę.

Kociak i pies rezydent. Nasze kociaki od małego wychowują się z naszą sunią. Jest ona dla nich  idealną ciocią. Psy z reguły szybko akceptują małe koty. Zadbajmy o to, żeby nie wrzucić kociaka „na głęboką wodę”, czyli nie wszystko od razu. Nowe otoczenie i nowe zapachy to już jest duży stres dla malucha. Do tego dochodzimy my – ludzie. Dajmy mu więc czas, aby poznać inne zwierzęta. Czyli kilka dni powinni spotykać się tylko i wyłącznie pod kontrolą ludzi, a kotek powinien mieć możliwość wskoczenia tam, gdzie nie wskoczy za nim pies rezydent.  Podczas pierwszego zapoznania warto zadbać, aby pies był na smyczy.

Ważną informację pozostawiłam na koniec. Przeważnie kotek szybko przyzwyczaja się do nowego domu. Wystarczy tylko trochę cierpliwości  z naszej strony.

Zawsze chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z kotami